Menu Zavřeno

Christchurch Nový Zéland

poloha Christchurch na Novém Zélandu

Christchurch je největším městem Jižního ostrova a druhým největším městem na Novém Zélandu. Město má celkem 360 tisíc obyvatel. V současném stavu je Christchurch po velkém zemětřesení ve stavu permanentní menší či větší rekonstrukce. Do ideálního stavu má však centrum města stále velmi daleko. Pro turisty je Christchurch nyní důležitý především jako největší letiště na jižním ostrově.

historie Christchurch na Novém Zélandu

Vznik města se datuje do poloviny 19 století, kdy bylo založeno jako anglikánská osada Johnem Robertem Godleyem. První loď s přistěhovalci připlula v roce 1850. Původním plánem bylo v osadě zajistit harmonické soužití církve a státu pod vedením šlechty, bohužel podmínky koloniálního stylu života ovlivnily město po svém. Dodnes si uchovává koloniální styl a je považováno za nejangličtější město mimo Britské území.

zajímavosti Christchurch na Novém Zélandu

Centrum města tvoří tzv .Katedrální náměstí s budovou pošty v novorenesančním slohu, divadlo v edvardovském stylu a novogotická budova redakce městského deníku. Dominantou náměstí je anglikánský chrám Christ Church Cathedral postavený z místního cantenburského tmavého kamene a dřeva. Věž katedrály je vysoká 63 metrů a po 133 schodech se lze dostat nahoru, odkud je krásný panoramatický výhled na město ležící v naprosté rovině a na obzoru ohraničené zasněženými vrcholy Jižních Alp. Cathedral Square v Christchurch kypí životem. Kromě zmíněné katedrály, zde najdete také hlavní informační kancelář města, spostu restaurací, kaváren a obchodů. Na Cathedral Square naleznete i trh. Převažují zde sice stánky s jídlem, kávou a občerstvením, ale na své si přijdou i příznivci umění a suvenýrů. Město protínají čtyři hlavní silnice, Bealey Avenue, Fitzgerald Avenue, Moorhouse Avenue and Deans Avenue, ohraničující střed města. Christchurch je městem parků, nejznámější je asi Hagley Park, který se táhne podél řeky Avon, nabízí spoustu možností procházek kolem řeky s travnatými břehy a alejemi topolů a vrb. Nachází se zde třeba golfové hřiště a jiná sportoviště, cyklistické stezky a botanická zahrada s mnoha skleníky a s původní novozélandskou faunou. Severně od Cathedral Square se nachází další park Victoria Square se sochami královny Viktorie, Jamese Cooka a květinovými hodinami. Celkově parky a sportoviště zabírají značnou část města. Za návštěvu stojí také Cantenbury Museum, kde se nachází sbírky nálezů z Antarktidy a expozice věnovaná ptákům. Pro milovníky nákupů je zde City Mall, neboli Central Business District, kde je spousta módních butiků, obchodních center, útulných kaváren. Milovníky techniky zase potěší Air Force Museum, rozsáhlé muzeum letounů a letecké techniky. Město bylo v roce 2010 a 2011 postiženo silným zemětřesením s tragickými následky a množstvím poničených budov, např. Queen Elisabeth II Park, víceúčelový stadion a sportovní centrum bylo nenávratně poškozeno, ale většina budov včetně poničené věže katedrály Christchurch byly opraveny.