Menu Zavřeno

Taupo

poloha Taupo na Novém Zélandu


Jezero Taupo se nachází ve středu Severního ostrova, poblíž města Taupo, 3 a půl hodiny jízdy od Acklandu a 4 a půl hodiny od Welingtonu. Se svou plochou 616 km 2 je největším jezerem na Novém Zélandu. Po obvodu měří jezero 193 kilometrů a jeho hloubka je 186 metrů.


řeka vtékající do jezera Taupo a pohled na jezero

historie Taupo na Novém Zélandu

jezero je vulkanického původu a vzniklo přibližně před 26 tisíci let po výbuchu sopky, kdy byla kaldera vulkánu zaplavena vodou. Přitékají sem tři řeky a to Waitahanui, Taupo Tauranga a Tongariro a odtéká pouze jedna řeka Waikato. Region je zde plný přírodních termálních pramenů a bublajícího bahna. Ve skalách u jezera Taupo je možné vidět skalní rytiny Maorů zvané Mine Bay, které je možné spatřit pouze z lodi


Huka Falls a krajina v okolí jezera

zajímavosti Taupo na Novém Zélandu

V současnosti je jezero Taupo a jeho okolí oblíbeným cílem turistů nejen z Nového Zélandu, ale z nejrůznějších koutů světa. Ročně sem přijede okolo 1,2 miliónů lidí. Základnou pro turisty je město Taupo, které bylo založeno v roce 1869 a během několika let zde vznikly první lázně Wairakei. Žije zde 20 tisíc obyvatel. Město jako takové nemá moc zajímavostí, ale za návštěvu určitě stojí prohlídka krevetové farmy v centru města nebo muzeum vulkanické a geotermální aktivity. Poblíž Taupo se nacházejí vodopádu Huka Fallls, jejichž návštěva by neměla v turistickém itineráři chybět.