Menu Zavřeno

Panama

Panama se nachází ve střední Americe, sousedí s Kolumbií a Kostarikou. Z jedné strany ji omývá Karibik, z druhé strany Tichý oceán. Rozloha Panamy je 78 tisíc metrů čtverečních. Hlavním městem je Ciudad de Panamá. Světový význam Panamy spočívá především výstavbou Panamskému průplavu mezi Atlantským a Tichým oceánem.

 

Panama – všeobecně

Západní částí Panamy se táhne vulkanické pohoří Cordillera de Talamanca, které zasahuje až do Kostariky. Zde se také nachází nejvyšší hora Panamy – Volcán Barú 3.474 metrů nad mořem. V zemi se nachází nádherné pláže a ostrůvky, jezera, zajímavé přístavy i tropické deštné pralesy s nejrozmanitějšími druhy ptactva a divoké zvěře. Národní parky v Panamě pokrývají na 34 % rozlohy státu. Je zde 14 národních parků, 12 lesních rezervací a 10 přírodních útočišť pro zvěř. V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. K Panamě náleží také souostroví Bocas del Toro, kde lze spatřit různé druhy mořských želv při kladení svých vajíček. Oficiálním jazykem v Panamě je španělština, ale v turistických oblastech se lze domluvit i anglicky.

Panama City     

Panama City                                                                             NP Chagres 

Panama – základní turistické informace

elektrické napětí v Panamě je 110 V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory, proto je třeba adaptér. Klima v Panamě je tropické, tomu také odpovídají i vysoké teploty dosahující po celý rok 25-32 stupňů. Období dešťů je květen až leden, období sucha pak od ledna do května. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je celkově velká vlhkost. Časový posun je -7 hodin v období letního času, -6 hodin v období zimního času. Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Běžně je možné v Panamě používat cestovní šeky a kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa či v dolarech

Panamský průplav

Panama – fakta o státu

V Panamě žije tři a půl miliónů obyvatel, z toho je půl miliónu obyvatel indiánského původu. Nejzajímavější jsou indiáni kmene Yala Kuna, kteří žijí v oblasti San Blas a dodržují své staré tradice více než 500 let. Území Panamy bylo původně celé osídleno indiány, ale od počátku 16 století, kdy ji objevil Kolumbus, bylo okupována španěly a začleněno do španělských kolonií. V letech 1524-1565 byla Panama součástí „generálního kapitanátu“ Guatemala. Do roku 1718 patřila království Peru a v letech 1818-1821 byla součástí Nové Granady. V roce 1821 byla připojena k Bolivárově Velké Kolumbii. Po rozpadu Velké Kolumbie zůstává Panama součástí Kolumbie. Jako strategické místo pro přepravu obchodních nákladů mezi Atlantikem a Pacifikem byla Panama ideální. Na počátku 20 století byl zde vybudován průplav, který sehrál obrovskou roli v námořní přepravě. 1921 je uznána nezávislost Panamy, oblast kolem průplavu však spravují Američané až do roku 2000, kdy i průplav byl definitivně uznán Panamě.