Menu Zavřeno

Národní park Tongariro

poloha Tongariro na Novém Zélandu


Nachází se uprostřed Severního ostrova a je to nejstarší národní park na Novém Zélandu. Rozprostírá se zhruba 20 kilometrů severovýchodně od vulkánu Ruapehu a 20 kilometrů jižně od jezera Taupo.


hotel Chateau pod Tongarirem a chata na vrcholu hory

historie Tongariro na Novém Zélandu

Byl založen v roce 1894 a stal se součástí UNESCO světového dědictví (1990). Nejsevernější ze tří sopek v parku je vulkán Tongariro se sedmi krátery, ten nejvyšší má výšku 1978 metrů, naposledy byl aktivní v roce 1975.Gejzíry a horké prameny od Taupa šplhají až na její úpatí, kde se rozkládá fantastická termální oblast Ketetahi Springs. Další dvě sopky parku leží jihozápadně od Tongarira a jsou to Ruapehu a Ngauruhoe. Podlouhlý Raupehu, jehož stáří se odhaduje na 2 miliony let, je nejvyšší horou Severního ostrova s výškou 2797 metrů. Na jejím vrcholu leží po celý rok sníh a v kráteru se skrývá jezero z tajícího ledu. Třetí ze jmenovaných sopek je nejmladší Ngauruhoe. Má klasický sekundární kuželovitý tvar, poprvé vybuchla před 2 a půl tisíci lety. Jedná se o stále činnou sopku, která čas od času na sebe upozorní chrlením popela, který sype na okolní krajinu.


pohled na Tongariro a vrchol hory

zajímavosti Tongariro na Novém Zélandu

Zasněžené svahy Raupehu po celý rok patří k oblíbeným lyžařským terénům. Bohužel zde existuje možnost erupce, naposledy v roce 1996, když až do výšky 18 kilometrů vyletěly tuny kamení a popela, které zasypaly sjezdovky na svazích sopky. Národní park Tongariro nabízí spoustu turistických tras pro tracking i cyklisty. Hlavní jsou dva okruhy Tongariro Northern Circuit a druhý Round the Mountain Track. Tongariro Alpine Crosing patří mezi nejoblíbenější jednodenní treky.