Menu Zavřeno

Welington

poloha Wellington Nový Zéland

Wellington je hlavním městem Nového Zélandu od roku 1865, kdy na této pozici nahradil Auckland. Je to nejjižněji ležící hlavní město nezávislého státu na světě a také největší město Severního ostrova a důležitý přístav na břehu Cookova průlivu, oddělujícího Tasmanovo moře od Tichého oceánu.


Cruiser ve Welingtonském přístavu a maorská stavba v museu

historie Wellington Nový Zéland

Wellington byl založen v roce 1840 britskými osadníky na Severním Ostrově, jako závislé Území Nového Jižního Walesu pod britskou ochranou. Byl po té prohlášen jako hlavní město celého Nového Zélandu pro svou polohu kvůli lepší dostupnosti Jižního ostrova.


centrum Welingtonu s parlamentem a pláž

Zajímavosti Wellington Nový Zéland

Město je je politickým centrem Nového Zélandu a obchodu a rovněž je známo svou kulturní scénou a bohatým nočním životem. Na území Wellingtonu leží veškeré vládní instituce, parlament a většina světových zemí má své diplomatické zastoupení právě zde. Žije zde necelých 400 tisíc obyvatel. Wellington je obklopen překrásným zálivem, který je tvořen ohromným vyhaslým a zatopeným kráterem. Místní budovy v řadách stoupají do strmých kopců. Vedle mohutných staveb z betonu a skleněných mrakodrapů stojí původní dřevěné stavby a vše je obklopeno zelení. Ve městě jsou pěkné stavby z viktoriánského období, např. budovy parlamentu, Victoriina univerzita a kostel a katedrála sv. Pavla. Wellington je městem kultury a umění. Novozélandské muzeum Te Papa je rozlehlý moderní komplex a muzejní expozice je věnována historii země, vulkanické činnosti a fauně a flóře. Ve Wellingtonu se nachází druhá největší dřevěná stavba na světě, a to Old Government Building (Stará vládní budova ). Zajímavou atrakcí je také zdejší lanovka, která vyjíždí z údolí až k vrcholku nad městem, odkud se turistům nabízí překrásný výhled. Svou historii má i zdejší botanická a zoologická zahrada. Turisté mohou také využít mnoha procházkových stezek.


dělo na vyhlídce nad městem a Welingtonský přístav