Menu Zavřeno

Nový Zéland - rady

 

Nový Zéland nebo také maorsky Aotearoa, což znamená Země dlouhého bílého oblaku.
Pokud cestujete na Nový Zéland na dobu do 3 měsíců nepotřebujete vízum.
I když oficiálně postačuje platnost pasu 3 měsíce po Vašem plánovaném odjezdu, je dobré mít platnost pasu půl roku po příjezdu do země. Před příjezdem do země je nutné vyplnit „deklarační formulář“. Je zakázán dovoz potravin.
Prodej alkoholu se řídí časovým omezením. Většinou je limitem prodeje 11 hodina – čili je možno jej koupit od 11 ráno do 11 večer.
Nový Zeland se skládá ze dvou ostrovů z nichž každý má své ojedinělé zajímavosti.
Prohlídku severního ostrova můžete začít v hlavním městě Auckland a pokračovat do oblasti termálních pramenů Rotorua a přes horskou oblast gejzírů v okolí parku Tongarino až do Wellingtonu na jihu severního ostrova.
Jižní ostrov je poněkud odlišný. Je více hornatý, chladnější, jsou zde i ledovce a turistika zde je zaměřena více na procházky přírodou. Hospodářským a administrativním centrem je město Christchurch.
Na Novém Zélandu je relativně dráž nicméně ceny výrazně nepřevyšují západoevropský standart.
Silniční síť je standardní kvality jen se zde jezdí vlevo a nečekejte zde nějakou přehnanou ohleduplnost řidičů – nejste v západní Evropě, ale na Novém Zélandu.
Pro ubytování zde je k dispozici mnoho hotelů a menších motelů často vybavených kuchyňskou linkou protože snídaně v ceně ubytování zde není běžným standardem a musí se někde přikupovat a někde ani to není možné.