Menu Zavřeno

Kaikoura

Kaikoura

 

poloha Kaikoura na Novém Zélandu

Kaikoura je město nacházející se na východním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Město je vzdáleno 180 kilometrů severně od Christchurch. Střed města je položen do tzv. kořene poloostrova Kaikoura, severozápadně od centra Kaikoury se zvedají hřebeny Seaward Kaikoura Range, které jsou výběžkem Jižních Alp.


V Kaikouře se můžete zůčastnit výletu lodí za delfíny nebo verlybama

historie Kaikoura na Novém Zélandu

Prvním Evropanem, který se usadil na poloostrově byl velrybář Robert Fyfe, který roku 1843 založil na severním pobřeží velrybářskou stanici. Když v roce 1854 kapitán Fyfe utonul, provoz stanice po něm převzal jeho bratranec George Fyffe a dokončil i dům, jehož stavbu kapitán nedokončil. Fyffe House, jak je dům nazýván je tak jedinou a významnou památkou na velrybářskou historii města. V roce 1945 byla dokončena náročná železniční stavba, která byla zahájena již na počátku 20 století. Železnice nazývána Main North Line vede z Christchurche do Pictonu a spojuje tak sever a jih Kaikoury. Původními obyvateli Kaikoury byli Maorové z kmene Waitaha, kteří se usadili v oblasti zhruba před tisíci lety. Z maorštin tak pochází i jméno města, které doslova přeložen znamená ,, Pokrm z langust´´. Langusty byly skutečně velmi významnou součástí kuchyně maorských obyvatel Kaikoury. Hlavní složku jídelníčku zdejších Maorů byl však velký pták Moa, dnes již vyhynulý nelétavý ptát. Trvalejší osidlování a nástup zemědělství mají značný podíl na úbytku tohoto již vyhynulého druhu.


Na okolních plážích se v Kaikouře povalují lachtani

zajímavosti Kaikoura na Novém Zélandu

Nejvyšší horou je se svou výškou 2.610 m.n.m Mount Manakau. Centrum města je docela malé a tvoří ho prakticky jen hlavní ulice West End, která vede směrem k jihu ke špičce poloostrova a přechází v promenádu Esplanade. Zde se koncentruje velká část ubytovacích zařízení. Městem prochází páteřní komunikace Jižního a potažmo i Severního ostrova nazvaná State Highwai. Významným zdrojem příjmů je turistika. Návštěvníci přijíždí pozorovat velmi pestrý mořský život, kterým oplývají vody kolem poloostrova Kaikoura. Je zde velké množství rozmanitých druhů mořských ptáků, ale i mořských savců především vorvaňů, kosatek a jiných druhů kytovců. Na skalnatém pobřeží poloostrova se zdržují početné skupiny tuleňů, objevují se i skupinky jiných ploutvonožců. Výletní trasy vedou hlavně okolo poloostrova Kaikoura, ale také do blízkých hor, zejména na vrchol hory Mount Fyffe, pojmenované po rodině prvních evropských usedlíků.