Menu Zavřeno

NP JASPER

Národní park Jasper je největším parkem v kanadských Skalnatých horách. Zabírá více než 10 tisíc km2. Rozprostírá se v provincii Alberta, severně od Národního parku Banff a západně od Edmontonu.

 

V parku se nachází ledovce v Columbia Icefield, horké prameny, jezera, vodopády a samozřejmě hory. Park je také domovem pro mnoho divokých zvířat jako je medvěd baribal, medvěd grizzly, losy, soby, kamzíci nebo bobři. Jméno dostal po Jasperu Hawesovi, který v oblasti zajišťoval obchod pro North West Company. Před tím se uváděl název Fitzhugh. Park byl založen jako lesní park 14. září 1907 a statusu národního parku nabyl v roce 1930. V roce 1984 byl park společně s ostatními parky kanadských Skalnatých hor prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO.

Centrem parku je stejnojmenné město Jasper, které se nachází v malebném údolí obklopeném jezery. Nedaleko od města se nachází lanovka na horu Whistlers, odkud je nádherný výhled na město i velkou část parku. Na jihu parku se rozprostírá ledovcová oblast Columbia Icefield, kde leží osm hlavních ledovců, zabírajících rozlohu 325 km? a dosahujích tloušťky až 365 metrů. V jednom z údolí je možno najít jezero Maligne, které je se svojí délkou téměř 23 km druhým největším ledovcovým jezerem na světě. Vodopády Athabasca jsou sice jen 23 m vysoké, ale svojí zajímavostí ročně lákají tisíce turistů a patří tak k hlavním lákadlům parku.