Menu Zavřeno

CALGARY

Calgary leží v jihozápadní části kanadské prérijní provincie Alberta. Je to město s více než jedním milionem obyvatel. Rozkládá se na ploše 790 kilometrů čtverečních, vzdálených asi 80 kilometrů na východ od Skalistých hor a 300 kilometrů na jih od Edmontonu. Calgary je největším městem v Albertě a populačně třetím největším v Kanadě. Calgary je častým cílem pro zimní sporty a ekoturistiku s řadou velkých horských středisek v blízkosti města a metropolitní oblasti. Vše je dáno především blízkostí Skalistých hor. V roce 1988 se zde konaly zimní olympijské hry a bylo zde vybudováno mnoho moderních sportovních středisek. Město také má velké množství městských parků včetně Fishe Creek Provincial Park, Nose Hill Park, Bowness Park, Edworthy Park, Inglewood ptačí rezervace, Park konfederace a Island prince Park. Nose Hill park je největší obecní park v Kanadě.

 

Prvním zdokumentovaným příchodem evropana do oblasti je vstup kartografa Davida Thompsona v roce 1787, který zde strávil zimu podél řeky Bow. Evropští osadníci se začali do Calgary usazovat až kolem roku 1873, spolu s domorodými obyvateli začali lovit buvoly. V roce 1883 dorazila do Calgary stavba Kanadské Pacifické železnice a to změnilo nadobro dočasný způsob života obyvatel. Calgary vyrostlo v důležitou obchodní a zemědělskou oblast. Kanadský Pacifik sídlí v Calgary dodnes. Oficiálně bylo Calgary vyhlášeno městem v roce 1894 a jako první starosta byl zvolen Georgie Murdoch. Zemědělství a farmaření se stalo klíčovou součástí místního hospodářství. Calgary se nachází v přechodné zóně mezi Skalistými horami a kanadskou prérií. Nadmořská výška je 1.048 metrů nad mořem.

 

V důsledku vysoké nadmořské výšky je zde relativní sucho a letní večery jsou velmi chladné. Denní teploty v létě však mohou dosahovat i 29 °C. V centru města je možno najít spoustu muzeí, nejznámější je Glenbow, které je se svou uměleckou galerií největší v západní Kanadě. Dalším zajímavým místem je muzeum vědy The Telus World of Science, populární místo v Severní Americe. Jsou zde vystaveny vědecké exponáty, na něž je možno si nejen sáhnout, ale i vyzkoušet si, jak fungují. Mimo to je v tomto muzeu planetárium a 3D kino IMAX. Městský park The Devonian Garden je umístěn uvnitř budovy. Nachází se zde kolem dvaceti tisíc rostlin, stromů a keřů. V centru města je mnoho mrakodrapů a kromě nich je tam také Calgary Tower. Ta měří přes sto devadesát metrů. Město je také pořadatelem spousty festivalů. Nejznámějším festivalem je The Calgary Stampede Festival. O tomto festivalu se mluví jako o největší outdoorové show na světě. Koná se začátkem července každý rok. K vidění jsou různé exhibice, rodeo show, závody, koncerty . Každoroční návštěvnost festivalu se pohybuje okol tři sta padesáti tisíc lidí.