Menu Zavřeno

Rady Filipíny

 

Filipíny je relativně neobjevená a mimo některá střediska – Borocay, Puerto Galleras nepříliš turisticky rozvinutá destinace. V některých odlehlejších místech proto nenaleznete ubytování pro náročnou klientelu. Nicméně i tak vám Filipíny drsnou přírodou a nedotčenými plážemi vynahradí ne nezbytný luxus 5* hotelů.

Doprava Filipíny

Silniční doprava v městech, ale i mezi městy se děje povětšinou Jeepney. Jsou to dílensky vyráběné vozy, mající tradici v jeepech, zanechaných americkou armádou po 2. světové válce. Dovnitř se posadí pohodlně 10 cestujících a nepohodlně včetně obsazené střechy až 30 lidí. Cena této dopravy je nízká a rychlost často ještě nižší. Jeepney se vyznačují barevností a bohatou výzdobou dle požadavků zadavatele. Mezi městy jezdí autobusy. Zdaleka ne všechny silnice jsou s asfaltovým povrchem a proto průměrná rychlost se pohybuje často i 30 km za hodinu. Nicméně lze říci, že v poslední době a to především v horských oblastech Luzonu se kvalita silnic zlepšuje. Dalším dopravním prostředkem především na kratší vzdálenosti do 50 km jsou Threecycle. Jsou to motorky povětšinou obsahu 125 ccm se sajtkárou, kam se vejde běžně 3 běloši a řidič a nebo 6 Filipínců a řidič.

Lodní doprava

Mezi ostrovy se dá cestovat trajekty. Občas se sice některý z důvodů přetížení nebo tajfunu potopí, ale vzhledem k ceně místní lidé stejně nemají na výběr. Na Filipínách je v součastné době přes 800 přístavů. Z toho přibližně 600 veřejných a 200 soukromých. Největší je manilský přístav s 930 přístavními nábřežími, určenými jak pro vnitrozemskou, tak i pro mezinárodní dopravu. Dalšími důležitými přístavy jsou Cebu, Iloilo a Bacolod na Visayských ostrovech a Davao a Zamboanga na Mindanau.

Železniční doprava

Železniční doprava prakticky mimo jednu krátkou trať neexistuje. Je to z důvodu horského profilu terénu a proto se nemá smysl o ni blíže rozepisovat.

Letecká doprava:

Na Filipínách působí na vnitrostátních linkách několik leteckých společností, z nichž nejznámější jsou Philipine Airlines, Cebu Pacific Airs a Seair. Vcelku mají solidní úroveň a ani moc nepadají. Pro vnitrostátní lety je většinou omezena váha zavazadla na 10 kg + palubní zavazadlo. Někdy toto nařízení personál nekontroluje, většinou muži, ženy vzhledem k obavě o své dobré místo bývají důslednější. Tento element je běžný nejenom v letecké dopravě.

Zvyky a náboženství

Filipínci jsou velmi silně křesťansky založení, což jim však nebrání v tom by občas lehce neopili nebo se nepobili. Po té se ovšem vždy zajdou do kostela vyzpovídat. Filipínci obdivují americkou kulturu a Filipínky se snaží často provdat do USA nebo do Evropy a to i za poněkud starší partnery. Na jihu Filipín jsou muslimské enklávy toužící po samostatnosti. Nejčastějším alkoholem na Filipínách je velmi levný ale kvalitní rum a pivo. Kvalitní značka je evropany často nenáviděný ale i vychlazený milovaný San Miguel.
V horských oblastech Luzonu domorodci žvýkají a plivou kolem sebe betel.