Menu Zavřeno

Manila

Manila je s cca 10 mil. obyvatel hlavním a největším městem Filipín. Manila je ale i zároveň důležitým přístavem, ležícím na ostrově Luzon v Manilském přístavu při ústí řeky Passig. Manila má velmi dlouhou historii. Již v dávných dobách zde stával důležitý přístav, který před příchodem Španělů v 16. století obsadili muslimové. V té době se Manila nazývala v místním jazyku Tagalog Maynila. Muslimy porazili Španělé a ti zde pod vedením kolonizátora jménem “ Miguel López de Legazpi “ postavili novou Manilu. Manila se po té stala častým cílem nájezdů cizích lodí, především anglických a holandských. Město značně poškodily i konflikty. Španělsko-americká válka v roce 1898, filipínsko-americká válka v roce 1899 a druhá světová válka. Když se v roce 1975 Manila sloučila s okolními městy, stala se jednou z největších metropolí světa.
Většina turistů nejdříve navštíví staré město jménem Intramuros – což znamená „uvnitř zdí“. Intermuros se nachází za hradebním opevněním a v jejichž středu leží pevnost Santiago. Byla sídlem španělské vlády a později i američanů, kteří získali Filipíny právě ve válce se Španěli, kdy na základě vyrovnání Španělům vrátili Kubu, ale přibrali si ještě Floridu.
Zajímavostí města je jeho katedrála, která byla ale několikrát zničena válkami a tajfuny a znovu postavena. Významnou stavbou je také univerzita sv. Tomáše ze začátku 17. století nebo kostel sv. Augustina, v němž je pochován zakladatel novodobého města, španělský guvernér Miguel López de Legazpi.
Naproti staré části v Manile najdete moderní čtvrť mrakodrapů Makati. Zde se nacházejí nejmodernější budovy, mrakodrapy a honosné vily. Makati je prestižní adresa, na které sídlí významné společnosti, největší rejdařství a celebrity.

 

Hlavní páteřní ulicí Manily je Roxas Boulevard, pojmenovaný po prvním Filipínském nezávislém prezidentovi jména „Manuel Acuna Roxas“. Tato ulice se nekonečně táhne od letiště a dále kolem Manilského zálivu.
Manila má rozlehlé parky, skýtající oddech obyvatelům města i unaveným turistům. Nejznámějším je park jose Rizal, pojmenovaný podle národního hrdiny a bojovníkovi za nezávislost, který byl v Manile popraven Španely. Další zajímavou zastávkou může být Americký válečný hřbitov, na němž je pochováno téměř 20 tisíc amerických vojáků padlých při osvobozování Filipín ve druhé světové válce. Na jejich hroby obyvatelé města dodnes kladou věnce.

 

 

Jižně od Manily najdete Tagaytay, město oblíbené především mezi zájemci o vulkány. Tagaytay leží uprostřed ovocných a kokosových hájů a pyšní se skvělým klimatem, kvůli kterému se stalo vyhledávaným místem k odpočinku. Zajímavostí je i to, že se rozkládá v sousedství sopky a jezera Taal.

Možné výlety v Manile: okruh Manilou, vodopád Pagsanjan, Tagaytay a sopka Taal