Menu Zavřeno

Palawan

Palawan je filipínský ostrov, který leží mezi Jihočínským a Suluským mořem. Palawan je ale také samostatná provincie. Je to zatím vzhledem k horší dostupnosti turisticky neobjevená destinace, která má však před sebou velkou budoucnost. Hlavním turistickým centrem je vesnice El Nido odkud se dají podnikat výlety, kde uvidíte nádherné scenérie. Do El Nida se dostanete silnicí z letiště v Puerto Princessa. Palawan byl v roce 2007 vyhlášen časopisem National Geographic Traveler jako nejzajímavější ostrovní destinace jihovýchodní Asie. To vše kvůli nedotčené neuvěřitelně krásné přírodní a mořské scenérii.
Plocha ostrova je 11 785 km2 a na délku měří cca 450 km, na šířku v průměru okolo 40 km. Hlavním městem ostrova je přístav Puerto Princesa, na východním pobřeží. Ostrov má zhruba 1 milion obyvatel.
Palawan je hornatý, nejvyšší horou je Mt. Matalingahan 2086 m.n.m. s porosem tropických lesů. Kolem hlavního ostrova, který má členité pobřeží je dalších asi 2 000 ostrůvků .
Na Palawanu se nachází mj. nejdelší dosud známá podzemní řeka ústící přímo do moře, která byla v r. 1999 zařazena do Světového dědictví UNESCO a jeskyně Tabon, v níž byly nalezeny lidské kosterní pozůstatky staré 22 000 let, což je jeden z nejstarších nálezů v celoasijském měřítku.
Na ostrově žije asi 8 etnik, hovořících údajně 50 jazyky. Hlavním jazykem v mezietnické komunikaci zůstává ovšem tagalog.