Menu Zavřeno

Hanoi

 

je hlavní město Vietnamu, důležité hospodářské, politické a kulturní centrum s více než 3 miliony obyvatel. Je zde velice bohatá kulturní historie. První zmínky pocházejí již z poloviny 10. století n. l., kdy byl severní Vietnam pod čínskou vládou. Původní jméno Hanoe bylo Thang Long.


stará část Hanoi se nejlépe prohlíží z rikšy

Své dočasné jméno město dostalo až v roce 1831, kdy dal druhý panovník dyl. Nguyen, Minh Mang městu jméno Hanoi. V r. 1883 se Hanoi stala hlavním městem francouzského protektorátu Tonkin, zahrnujícího dnešní severní Vietnam. Od roku 1954 do roku 1976 byla Hanoi hlavním městem severního Vietnamu a od r. 1976 je hlavním městem a politickým centrem sjednoceného Vietnamu.


Mauzoleum Ho CHi Minha

Nejznámějšími památkami města jsou Chrám písemnictví, který je ukázkou pravé vietnamské architektury a Pagoda na jednom sloupu, jejichž původ sahá až do 11. století. Za střed Hanoi bývá považováno Jezero navráceného meče, jeden ze symbolů města, na jehož ostrůvcích stojí Chrám nefritové hory a Želví věž.


socha rektora nejvýznámnější památky Hanoi – Chrámu literatury

Procházka kolem jezera je příjemným odpočinkem, navíc je tu možnost pozorovat místní obyvatele, kteří zde s oblibou cvičí tai-či, nebo hrají badminton. V bezprostředním sousedství Jezera se rozkládá Stará čtvrť, která se skládá ze spleti úzkých uliček , z nichž každá je pojmenována po nějakém řemesle – a dodnes se tu ta řemesla provozuji. Uličky jsou lemovány nízkými tzv. tunelovými domy


francouzská koloniální budova opery

Určitě stojí za povšimnutí tržnice Dong Xuang, kde jsou stovky stánků se vším možným zbožím. Ho Či Minovo mauzoleum je nejvýznamnějším poutním místem v celém Vietnamu. Po vzoru Lenina a Stalina je Ho Či Min uložen k odpočinku ve skleněném sarkofágu v monumentální budově poblíž centra Hanoje. Z řady museí stojí za zmínku zejména Historické museum a Museum umění