Menu Zavřeno

Kandy

 

Kandy je na Srí Lance druhým nejdůležitějším městem s dlouhou historickou tradicí. nejvýznamější památkou je zde chrám Budhova zubu, relikvie , která sem byla podle pověsti přinesena z Indie uschována ve vlasech princezny z Kalingy. Zub několikráte měnil místo svého uschování , kdy byl nejdříve v Anuraphaduře a potom v Polonnaruwě. Ve 13 století byl také uloupen Indickými nájezdníky a odvezen na čas do Indie. V 16. století jej Portugalci spálili v ohni, ale údajně jim byla podstčena jen kopie. Nabízí se ale myšlenka, zda tomu není ale naopak. Nakonec zub skončil v chrámu ukryt v několika do sebe zapadajících schránkách. Díky němu se Kandy stalo důležitým poutním místem s velikým významem pro všechny budhisty. Chrám se v roce 1998 terčem teroristického útoku tamilských tygrů. Největší oslava a budhistický svátek na počest zubu se jmenuje Esala Perahera a probíhá 10 dní v červenci nebo srpnu. nejpůsobivějším okamžikem události je průvod s ozdobenými slony.
Kandy je rovněž symbolem nezávislosti, protože Portugalci ani Holanďané jej nebyli schopni dobýt, ikdyž obsadili nížiny kolem pobřeží. Nakonec však Britové Kandy obsadili až v r. 1815.
Zajímavostí stojící za zhlédnutí jsou rovněž kandyjské tance s bubny a ohněm, které se staly tancy národními, reprezentující Srí Lanku.
Poblíž Kandy je největší botanická zahrada na Srí Lance Peredeniya, která má dlouhou historii a bývá místem návštěv důležitých osobností směřujících na Srí Lanku.


Kandyjské tance – Kandy


botanická zahrada Peredeniya