Menu Zavřeno

USA rady

Při příletu projdete imigrační kontrolou. Pro vstup do USA je nutné mít platný pas s vízem, nebo nový biometrický pas (viz zajištění víza), kontroluje se někdy také zpáteční letenka, rezervace vašeho ubytování. Pokud necestujete s průvodcem, je vhodné znát přesně adresu s telefonem hotelu nebo osobu u které budete bydlet.

Naši občané však také někdy mívají z neznalosti problémy s dovozem potravin, který je zcela zakázán, na což i na tomto místě upozorňujeme. Alkohol se může dovážet v přiměřeném množství. Je však zakázáno ho konzumovat na veřejných místech. Je pravdou, že tento zákaz bývá striktněji uplatňován na severovýchodě, kde alkohol dostanete opravdu jen v tzv „likérshopech“ a barech. Na jihu – Florida a jihozápad(Kalifornie, Nevada) je toto omezení poněkud volnější, přesto Vám nedoporučujeme pít mimo restaurace na veřejném prostranství ani pivo – mohli by jste být pokutování. Při nákupu Vás také může překvapit vyžádání pasu za účelem ověření věkového limitu pro nákup alkoholu – 21 let.

V hotelích jsou kuřácké a nekuřácké pokoje. Pokud budete kouřit v pokoji, který je označen jako nekuřácký, můžete být pokutováni. Nekouří se také v restauracích(v barech ano), v některých hotelových lobby, ve veřejných ale uzavřených prostorách.

Platební karty – u nás přetrvává mínění, že bez platební karty si v USA nezajdete ani na toaletu. Není tomu zcela tak. Je pravdou, že platby kreditními kartami jsou v USA používány v dalece větším rozsahu, ale většinou platíte i v hotovosti „cash“ a to jak benzín, tak i v obchodech, hotelích a restauracích. Co bývá největším problémem pro nás při platbě kreditními kartami je to, že právě v tom nejnevhodnějším momentě např. před odletem letadla ze zcela neznámých důvodů karta nefunguje. Pokud není na blízku někdo ze skupiny s hotovostí, je problém na světě. Američané mají i pro tento případ zajištění -mají většinou několik platebních karet. V každém případě nedoporučujeme se spoléhat pouze na kreditní kartu a je dobré se zajistit i hotovostí.

Spropiné se v USA davá běžně v restauracích, v hotelích a i u dalších služeb. V restauracích a barech se platí spropitné následujícím způsobem: vezmete si vše co Vám vrátí číšník do posledního centu a necháte při odchodu na stole spropitné. Kolik? To samozřejmně záleží na Vás, ale úplně minimální přijatelné spropitné je v běžných restauracích (nemyslím samoobslužné bufety nebo rychlá občerstvení) 1 USD. Nicméně pokud Vás u stolu bude více než 2 je adekvátní spropitné alespoń od 2 USD výše.

Cestování auty – je zde běžné půjčování aut. Auto si nejlépe půjčíte na letišti s tím, že je můžete vrátit na jiném místě v síti použité půjčovny. Někdy se však připlácí za tuto službu příplatek. Auto můžete vrátit s plnou nádrží nebo zaplatíte benzín dočerpaný při vrácení, ale vrácení se tím pak prodlouží. K půjčovně Vás většinou odveze mikrobus označený logem půjčovny zdarma, přímo od východu z haly letiště. Půjčovny bývají většinou cca 3-5 km od letiště. Při vrácení Vás mikrobus odveze opět k odletu – je však důležité počítat s časem na nalezení cesty k půjčovně a případně s časem k vrácení. Pro půjčení potřebujete především platební kartu, pas a případně řidičský průkaz – driving licence. Povolená rychlost je většinou na dálnicích spojujících města 90 m/h a v městech dle označení. Pozor – semafory pro Váš směr bývají až za úrovní křižovatky – silnicí, kterou přejíždíte. Při zastavení policejním vozem zůstaňte sedět a vyčkejte příchodu policisty k autu. Policisté Vás zastavují skoro výhradně při dopravním přestupku a to tak, že spustí při jízdě za Vámi majáčky.

Stravování pro návštěvníky je nejvýhodnější v bufetových restauracích v cenách od 4 – 8 USD / osobu a konzumace je pak neomezená.