Menu Zavřeno

Panama City

Panama City – poloha

Panama City ( španělsky Ciudad de Panamá ) je hlavním městem Panamy. Jedná se o největší a nejlidnatější město v zemi, nachází se u Panamského zálivu, východně od Panamského průplavu. Rozloha města je 78 200 km2 a žije zde přes 3 miliony obyvatel. Je politickým, kulturním, administrativním i ekonomickým centrem země.

Panama City – historie

město bylo založeno dne 15. srpna 1519. Zakladatel Pedro Arias Dávila se zde usadil spolu s zhruba stem španělských osadníků a dal tak možnost vzniknout prvnímu trvale obývanému španělskému městu na pobřeží Pacifiku. Město začalo být využíváno jako výchozí bod pro španělské objevitelské výpravy podél pacifického pobřeží. V 17 století se však stalo město terčem pirátských nájezdů, který vyvrcholil mohutným útokem britského piráta Henryho Morgana a následným požárem, který zničil celé město. Ruiny jsou v současnosti nazývány Panamá Viejo. V roce 1673 začali španělé budovat tzv. novou Panamu, jejíž vysoký rozvoj nastal v době budování Panamského průplavu a byl velkým přínosem pro budování městské infrastruktury. V pozdních 70 – 80-tých letech minulého století se stala Panama významným bankovním centrem latinské ameriky a tím zůstává i dodnes.

Panama City – podnebí

Panama má typicky tropické klima , teploty zde dosahují po celý rokmezi 25-32 stupňů. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je celkově vysoká vlhkost. Od května do prosince je období dešťů, období sucha je poměrně krátké – od ledna do dubna.

 

Panama City – informace

jednou z nejvýznamějších památek Panama City je je katedrála s mohutnou věží se zvonem a Biskupský dům. Dále tu najdeme části zdí, oblouků a sloupů. Zříceniny jsou obklopeny krásným parkem. Zajímavou památkou je Bolívarův institut. Místo kde v roce 1826 navrhl Simon Bolivar ustanovit konfederaci jihoamerických států. Historickým srdcem dnešního města je tzv. Casco Viejo, také známé jako Koloniální Panama, kde se nachází množství historicky významných budov a monumentů. Je to jedna z nejmalebnějších koloniálních čtvrtí. Svoje sídlo tu má panamský prezident a několik ministerstev. V budově bývalé pošty na náměstí Plaza Independecia se nachází muzeum Panamského průplavu. Na okraji centra města je Francouzský park s památníkem Francouzským stavitelům. Zajímavá je projížďka vlakem po historické železnici, která se využívá jako nevšední varianta, jak si prohlédnout zblízka Panamský průplav a zdymadla Gatun. V moderní části města je řada obchodních center a sjezdový palác Atlapa. Nejvýznamnější obchodní střediska jsou Via Espana a Avenida