Menu Zavřeno
Panama san blas

San Blas

 

San Blas je souostroví zahrnující přibližně 378 ostrovů, z nichž obydlených je pouze 49 . Leží na východ od panamského průplavu, podél karibského pobřeží Panamy. Souostroví dostalo jméno po španělském vojevůdci, který ubránil Cartagenu před několikanásobnou přesilou Angličanů. Na ostrovy je možné se dostat pravidelnou leteckou linkou z Panama City nebo lodními transfery. Mezi turisticky nejzajímavější ostrovy patří např. Achutupu, Kagantupu, Yandup a Coco Blanco.

Ostrovy jsou domovem indiánů Kuna Yala, tvoří tak indiánskou rezervaci. Kuna Indiáni byli vyhnáni z Panamy během španělské invaze. Utekli na svých lodích na okolní ostrovy, které se staly jejích domovem. V roce 1925 většina indiánů Kuna povstala, zabila panamské policisty a prohlásila své území za nezávislou indiánskou republiku. Republika nebyla nikdy oficiálně uznána, ale dodnes zde funguje autonomní indiánská rezervace. Autonomii získala v roce 1930. Ženy Kuna Yala nosí velmi barevné oděvy s pestrými vzory, které jsou tkané jejich tradiční speciální technikou. Kuna uctívají boha jménem Erragon. Jsou přesvědčeni, že tento Bůh přišel a zemřel jen pro lidi Kuna. Každý ostrov má svého starostu (stařešinu ), který má na ostrově největší slovo. Hlavní náčelník Kuna žije na ostrově Acuadup.

Kuna jsou především lovci a rybáři, na některých ostrovech mají možnost děti navštěvovat školu. Část indiánů, převážně mužů se domluví španělsky, ale jinak používají svůj tradiční jazyk zvaný Dulegaya. Celý národ indiánů Kuna si zachoval svou tradici, kulturu a zvyky po více než 500 let staré. Kunové na ostrovech sklízejí kokosové ořechy, živí se rybařením, obstarávají plantáže na pobřeží, které zásobují obyvatele zeleninou a tropickým ovocem. Přilehlé pralesy poskytují dostatek stavebního i vzácného dřeva. Jako dopravní prostředek používají unikátní dřevěné kanoe. V neposlední řadě pronikl do jejich kultury také turismus, který se postupně rozvíjí. Symbolem indiánů Kuna je svastika