Menu Zavřeno

Panamá

Panama – všeobecně

Panama se nachází ve střední Americe, sousedí s Kolumbií a Kostarikou. Z jedné strany ji omývá Karibik, z druhé strany Tichý oceán. Rozloha Panamy je 78 tisíc metrů čtverečních. Hlavním městem je Ciudad de Panamá. Světový význam Panamy spočívá především výstavbou Panamskému průplavu mezi Atlantským a Tichým oceánem. Západní částí Panamy se táhne vulkanické pohoří Cordillera de Talamanca, které zasahuje až do Kostariky. Zde se také nachází nejvyšší hora Panamy – Volcán Barú 3.474 metrů nad mořem. V zemi se nachází nádherné pláže a ostrůvky, jezera, zajímavé přístavy i tropické deštné pralesy s nejrozmanitějšími druhy ptactva a divoké zvěře. Národní parky v Panamě pokrývají na 34 % rozlohy státu. Je zde 14 národních parků, 12 lesních rezervací a 10 přírodních útočišť pro zvěř. V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. K Panamě náleží také souostroví Bocas del Toro, kde lze spatřit různé druhy mořských želv při kladení svých vajíček. Oficiálním jazykem v Panamě je španělština, ale v turistických oblastech se lze domluvit i anglicky.

Panama – základní turistické informace

elektrické napětí v Panamě je 110 V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory, proto je třeba adaptér. Klima v Panamě je tropické, tomu také odpovídají i vysoké teploty dosahující po celý rok 25-32 stupňů. Období dešťů je květen až leden, období sucha pak od ledna do května. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je celkově velká vlhkost. Časový posunje -7 hodin v období letního času, -6 hodin v období zimního času. Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Běžně je možné v Panamě používat cestovní šeky a kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa či v dolarech

Panama – fakta o státu

V Panamě žije tři a půl miliónů obyvatel, z toho je půl miliónu obyvatel indiánského původu. Nejzajímavější jsou indiáni kmene Yala Kuna, kteří žijí v oblasti San Blas a dodržují své staré tradice více než 500 let. Území Panamy bylo původně celé osídleno indiány, ale od počátku 16 století, kdy ji objevil Kolumbus, bylo okupována španěly a začleněno do španělských kolonií. V letech 1524-1565 byla Panama součástí generálního kapitanátu Guatemala. Do roku 1718 patřila království Peru a v letech 1818-1821 byla součástí Nové Granady. V roce 1821 byla připojena k Bolivárově Velké Kolumbii. Po rozpadu Velké Kolumbie zůstává Panama součástí Kolumbie. Jako strategické místo pro přepravu obchodních nákladů mezi Atlantikem a Pacifikem byla Panama ideální. Na počátku 20 století byl zde vybudován průplav, který sehrál obrovskou roli v námořní přepravě. 1921 je uznána nezávislost Panamy, oblast kolem průplavu však spravují američané až do roku 2000, kdy i průplav byl definitivně uznán Panamě.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

01 TANZÁNIE

Tanzánie safari a Zanzibar ( 12 dní )

02 Tanzánie

Tanzánie safari a Zanibar s transferre m na letiště ( 12 dní )

03 TANZÁNIE

Tanzánie safari a Zanzibar ( 12 dní )

TANZÁNIE

Tanzánie safari a Zanzibar  (12 dní)

TANZANIE

Zájezd z Nairobi do Arushi, NgoroNgoro, Tarangire Lake Masnnyara

Tohle je nadpis

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper.

Tohle je nadpis

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper

Tohle je nadpis

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper