Menu Zavřeno

Omán Rady

 

Hlavní město: MUSKAT ( počet obyvatel : 500 000) počet obyvatel Ománu : 2. 020 000 hlavní jazyk: arabština časový posun : + 4 hodiny měna : Rial ( 1 U$ = 0,38 Rialu) Hlavní město: MUSCAT ( počet obyvatel : 500 000) počet obyvatel Ománu : 2. 020 000 hlavní jazyk: arabština časový posun : + 4 hodiny měna : Rial ( 1 U$ = 0,38 Rialu)

Politika v Ománu

Svrchovaným vládcem Ománu je sultán Qaboos bin Said, který má absolutní moc. V Ománu nejsou politické strany. Provinční vlády a členové vlády jsou jmenováni sultánem Qaboosem. Sultám Qaboos má britské vzdělání, kterým je částečně i moderně ovlivněn způsob jeho vlády a řízení země. Sultán současně vykonává 3 další funkce: premiér, ministr obrany a ministr zahraničí. Důležitým státním orgánem je především shromáždění poradců. V r. 1992 poprvé nahradil jmenovaný poradní sbor volený poradní sbor, který má poněkud méně moci než evropské orgány podobného typu, ale je to první krok k ovlivnění státních záležitostí obyvateli Ománu.

Ekonomika v Ománu

Jako každý jiný stát v této oblasti, má Omán největší profit z těžby ropy, která činí až 99 procent exportu zemně. Díky svým moderním a progresivním názorům sultán používá takto získané zdroje k dalšímu dlouhodobému rozvoji infrastuktury, vzdělání a dalších odvětví ekonomiky, v poslední době po vzoru Arabských Emirátů, odvětví turistiky a to stavbou nových hotelů jak v Muscatu, tak i v jiných turisticky atraktivních oblastech Ománu. Původním zdrojem ekonomiky bylo před rozvojem těžby ropy především zemědělství a rybolov, které díky zdrojům z ropy je nyní rychle modernizováno, jak zavlažovacími systémy, tak i moderní technologie na zpracování ryb. Z celkové rozlohy Ománu se obdělává v současnosti asi 1% plochy.

Ománské peníze

měnovou jednotkou je 1 Rial, což je dle kursu asi 1 Rial = 14,8 Kč, 1 U$ = 0,38 USD. Doporučujeme si vyměnit při příletu na letišti alespoň odhadovanou spotřebu na prví dny, protože při další směně v hotelích a na turisticky frekventovaných místech zaplatíte poplatek za směnu a ani nabídnutý kurs nebývá tak výhodný, i když se liší v průměru o cca 5% a v případě služebních cest je někde problém dostat doklad za směnu. Pro směnu jsou nejlepší US dolary, v kterých můžete většinou i po dohodě zaplatit, ale určitě jednodušší způsob je platit v Rialech. Nespotřebované Rialy není možné před odletem vyměnit na letišti .

Nákupy v Ománu

Nakupovat můžete buď v moderních nákupních střediscích nebo v obchodech na ulici. V nákupních střediscích, které nejsou tak časté jak v Dubaii a zboží dražší, ale většinou i kvalitnější, smlouvání nebývá tak časté. V obchodech a krámcích je zcela určitě levnější a můžete i usmlouvat větší část z navrhované ceny v průměru 30- 40%, je však dobré prověřit si kupované zboží, protože ne zcela vše je kvalitní tak, jak se tváří. Výhodné je kupovat v Ománu zlato, spotřební elektroniku. Celkově lze však říci, že nákupy v Ománu nejsou pro Evropany tak atraktivní, protože nabízené zboží mimo místní suvenýry naleznete za stejné ceny i v Evropě.

Oblečení v Ománu

V hotelových resortech se můžete oblékat zcela běžně, ale patří k dobrým zvykům dodržovat následující zásady. Ženy by ve společnosti měly mít zakrytá ramena a sukni pod kolena. Pokud jedete na výlet nebo exkurze, kde budete navštěvovat společenská místa – tj. místní restaurace, úřady, místní obchody nebo výstaviště, oblékejte se dle uvedených zvyklostí.

Doprava v Ománu

Doprava je veřejná, hotelová nebo taxiky. Veřejnou dopravu pravděpodobně nebute využívat. Většina hotelů má ve vlastnictví nebo využívá hotelové mikrobusy, zajišťující většinou zdarma dopravu do centra města. Informace o této dopravě získáte dotazem na recepci nebo zde bývá vývěska s jízdním řádem. Nejběžnější dopravou bývá taxi. Pro individuálně zaměřené turisty nebo obchodní cestující je vhodné rovněž zapůjčení auta. Je zde velké množství půjčoven, a auto Vám na základě objednávky přivezou většinou do hotelu. Důležité je však upozornit předem na to, jaké řazení budete požadovat – ruční nebo automatické. Doprava a značení je i pro středoevrapana vcelku srozumitelná a kvalita silnic je dobrá. Cena je různá, všeobecně však auto třídy Mazda 323, Honda Civic je asi 1300 – 1400 Kč na den. Benzín v přepočtu vychází asi 11-13 Kč na litr. Pokud si půjčíte auto s tím, že sami objedete všechny zajímavosti, doporučuji jen zkušeným cestovatelům, protože exkurze se zkušeným průvodcem je určitě obsažnější .