Menu Zavřeno

TIOMAN

Nejvěhlasnější ostrov Malajské federace Pulau Tioman – je to zhruba 39 kilometrů dlouhý a 12 kilometrů šíroký ostrov, vzdálený 32 kilometrů od pobřeží. Je proslulý především svými plážemi a panenskou přírodou.

Na ostrově je několik vesnic a neexistuje zde vnitrozemské přeprava a proto se stále k dopravě používají lodě. Vnitrozemí je pokryto deštným pralesem. Ostrov je obklopen korálovými útesy s výbornými podmínkami k potápění.

Vzhleden k tomu, že se ostrov stal právě kvůli své nedotčenosti velmi populární, je třeba dodat, že se zde v poslední době vystavěli nové hotely.

V rozsáhlých pralesech žijí chráněné druhy savců jako Makak dlouhoocasý, obří černá veverka a další. Žije zde 45 druhů savců a na 138 druhů ptáků. Jsou zde i endemické druhy jako tiomanský sumec a želva s měkkým krunýřem. Žilí zde také varani a kaloni.

Podle staré legendy na ostrově odpočívala rásná dračí princezna, letící z Číny do Singapuru navštívit svého prince. V historii však Tioman byl především zdrojem vody a navigačním bodem pro rybáře.

Na ostrov se dostanete vrtulovým letadlem nebo trajektem. Vztyčným bodem v oblasti s okolím je vesnice Kampong Telek, kde se nachází letiště a přístav. Na ostrově naleznete spoustu restaurací s nabídkou mořských plodů.

Tioman je určitě jeden z nejhecčích ostrovů v oblasti a stojí za návštěvu.