Menu Zavřeno
Kostarika Poas

Poas Volcano - národní park Kostarika

 

Poas Volcano je národní park, jehož centrem je starovulkán Poas, ležící přibližně 2.700 metrů nad mořem. Kráter je sám přibližně 1050 stop hluboký a téměř jednu míli napříč dlouhý, což ho činí největší aktivní sopkou na světě. Sopka má za sebou dlouhou historii erupcí, trvající už 11 milionů let. Od roku 1828 měla již více než 38 výbuchů. Dne 25. ledna 1910 sopka vychrlila 640.000 tun popela a v období 1952-1954 bombardovala blízké oblasti popelem a horninami.


kávové plantáže v okolí vulkánu Poas

Poslední výbuch byl v roce 2009, kdy byla nejvíce postižena oblast Fraijanes a Vara Blanca, kde vlivem erupcí nastaly sesuvy půdy. Od té doby Poas udržuje nízký profil sopečné aktivity. V samotném kráteru se nachází jezero zvané Laguna Caliente. Dno tohoto jezera je pokryto velmi silnou vrstvou tekuré síry a je proto jedno z největších kyselých jezer na světě. Nad jezerem se vznáší neustále kyselé plyny, které mají za následek kyselé deště a mlhy. Proto se v okolí kráteru nevyskytuje téměř žádný život.


stezky u vodopádu La Paz

Vyhlídková terasa na kráteru poskytuje turistům pohled z ptačí perspektivy do pekelných útrob sopky s nazelenalou sírovou vodou jezera.


motýli v parku u La Paz

Druhé jezero Botos se nachází v druhém neaktivním kráteru v parku, v jeho okolí jsou husté lesy a krásná zelená příroda v kontrastu s modrou vodou jezera, která je velmi studená


vodopád La Paz