Menu Zavřeno
San Jose - Costa Rica

San José

San José – poloha

San José je hlavním městem Kostariky. Město se rozkládá v nadmořské výšce okolo 1170 metrů nad mořem. San José leží v širokém údolí zvaném Centrální údolí ( Central Valley ) obklopeno svěžími zelenými kopci. Žije zde okolo 300 tisíc obyvatel, ovšem spolu spředměstími se počet obyvatel dostane i přes milion a to je jedna třetina celkového počtu obyvatel Kostariky. Je sídlem vlády a také středem politické a ekonomické činnosti v zemi. San José je šestou nejvýznamější destinací v Latinské Americe a patří do dvacítky nejrychleji rozvíjejících se měst.


hlavní město San José leží v centrálním údolí obklopené sopkami

San José – historie

Město bylo založeno v roce 1737 jako malá vesnice Cabildem de Leónem. Mělo za cíl soustředit obyvatele rozptýlené po údolí. K tomu sloužila především kaple La Boca del Monte, která byla postavena o dva roky později. Město se však rozvíjelo velmi pomalu a až do roku 1812 nemělo žádnou vládu ani správu. Ta byla určena až parlamentem po přijetí ústavy v roce 1813. Rozvoji města pomohlo vybudování zavlažovacích příkopů pro plodnost okolních polí a vybudování továrny na zpracování tabáku. Postupně se začalo přeměňovat a dnes je San José moderní a rušné město.Spolu s blízkými městy Alajuela, Heredia, Cartagoi tvoří rozlehlou aglomeraci, udávající ekonomický směr celé země.


národní muzeum dříve pevnost

San José – podnebí

Město leží v horkém subtropickém pásmu, nicméně kvůli jeho nadmořské výšce zde panuje mírné podnebí, teplota se zde trvale pohybuje mezi 18 – 30 °C s průměrnou relativní vlhkostí. Období dešťů je zde od května do poloviny listopadu.


letiště Santamaria nedaleko Alajuely

San José – informace

San José má mnoho krásných divadel, z nichž jsou mnohé inspirovány evropskou architekturou. Mezi nejznámější patří Národní divadlo – Teatro Nacional de Costa Rica a divadlo Melico Salazar. Nejstarším divadlem je Teatro San Jose Variedades. Všechny tyty nádherné budovy jsou hlavními turistickými atrakcemi. V San José se také nachází Národní muzeum Kostariky. Dlašími turistickými cíly jsou třeba La Sabana Metropolitan Park. Nachází se v západní části města, ve čtvrti ‚Mata Redonda „. Centrálním náměstím s San José je Plaza de la Cultura.