Menu Zavřeno
kostarika

Národní park Corcovado

 

Národní park Corcovado se nachází na poloostrově Osa v jihozápadní části Kostariky. Vznikl 24. října 1974 a zahrnuje plochu o velikosti 425 km2. Území je tvořeno nížinným deštným pralesem, který zahrnuje rozsáhlý a unikátní ekosystém. Protože je park v nížině, je velmi dobře dostupný. Park se vyznačuje bohatou biologickou rozmanitostí.

Corcovado je domovem početné populace ohroženého středoamerického tapíra a také velmi vzácné harpyje pralesní. V parku se nacházejí řeky i laguny, kde žije krokodýl americký a kajman brýlový. Corcovado je také jediným místem Střední Ameriky, kde žije volně jaguár a také jiné kočkovité šelmy, jako třeba ocelot, margay nebo puma jaguarundi. Vyskytují se zde všechny čtyři druhy kostarických opic, ale i ostatní savci – lenochodi, mravenečníci, jedovaté žáby, několik druhů hadů. Milovníci ptactva si zde příjdou na své, žije zde totiž přes 400 druhů ptáků, včetně papoušků. Centrum parku se nachází v Sirena, zde je také malé letiště. Odtud vede spousta kvalitních turistických stezek deštným pralesem. Hojnost zvěře je vysvětlována tím, že se zde nachází nejméně 13 vegetačních typů, včetně horských lesů, palmových bažin, sladkovocních a mangrových bažin, více než 500 druhů stromů.

Park byl vyhlášen Národním parkem, aby tak chránil unikátní ekosystém, vznikající několik tisícovek let před těžbou dřeva, která se rozmohla v roce 1960. Bohužel nelegální těžbu se nepodařilo dodnes úplně vymýtit a tak ohrožuje vzácné stromy, které jsou tak nebytné pro život vzácných druhů v parku. Období dešťu je zde od poloviny dubna do prosince. Návštěva parku se doporučuje v měsících sucha, ale pokud si turisté vyberou období dešťů, mohou tak pozorovat život všech živočichů nerušeně, bez davů turistů. Puerto Jimenez a Drake Bay slouží jako dva hlavní vstupní body do parku. V Puerto Jimenez je docela velká nabídka hotelů – je to tak ideální základna pro výlety do parku, pokud zde turisté chtějí přenocovat. Drake Bay je naopak vhodné pro ty, kteří chtějí podniknout výlety lodí okolo zátoky a pozorovat tak život v Národním parku z mořské strany.