Menu Zavřeno

Cairns

 

poloha Cairns Austrálie

Cairns je krajské přístavní město v severním Queenslandu, zahrnující i menší černošské čtvrti. Je jedním z nejseverněji položených větších měst v Austrálii. Žije zde celkem 150 tisíc obyvatel. Cairns leží na východním pobřeží poloostrova Cape York v pobřežním pásu mezi Korálovým mořem a Velkým bariérovým útesem. K nejrozšířenějšímu dopravnímu prostředku zde patří jízdní kolo.

 

historie Cairns Austrálie

Město bylo založeno v roce 1876 jako malá rybářská vesnička, ale také jako přístav pro zlaté doly. Jméno dostalo podle queenslandského guvernéra Williama Wellingtona Cairnse. Významnou stavbou pro Cairns byla stavba železniční tratě Cairns – Herberton. Jako město bylo oficiálně uznáno v roce 1923

 

zajímavosti Cairns Austrálie

Z přístavu denně vyjíždějí lodě k Velkému bariérovému útesu, kam převážná část turistů směřuje poznávat krásy největšího korálového útesu světa. Ten nabízí nejlepší podmořské zážitky. Lze pozorovat, želvy, žraloky, hejna tropických ryb i rejnoky. Spoustu podmořského života je vidět i při šnorchlování. Turismus je hlavním ekonomickým zdrojem města. Mimo sezónu je Cairns poklidným městečkem, v době sezóny se však mění na rušné turistické centrum. V okolí města jsou sice pláže, ale koupání je v některých ročních obdobích nebezpečné vzhledem k vysokému počtu žahavých medúz ve vodě. V mělkých vodách je pak výjimečně možné potkat i krokodýly, kteří se zde adaptovali na život ve slané vodě. Proto se doporučuje navštívit uměle vybudovanou pláž kousek za městem. Cairns je čtvrtým nejoblíbenějším místem mezi zahraničními turisty, vzhledem k poloze Japonska a Asie, tvoří značnou část turistů právě z těchto zemí. Město je obklopeno deštným pralesem, který zde byl již před tisíci lety a stejně jako Velký bariérový útes je na seznamu UNESCO. Zajímavá je místní fauna a flora. Je zde nespoutaná příroda s majestátními hory a hřmoucími vodopády. Mimo návštěvu Velkého bariérového útesu nabízí Cairns turistům oblíbené trackingy po deštném pralese nebo exkurze po místních farmách. Je zde také velké množství sportovních aktivit např. golf, tenis, paraglaiding, jízda na koni apod. Nejznámější ulicí je Esplanade, která lemuje pobřeží a je centrm turistického dění.